gıda intolerans testi

Gıda İntoleransı Testi Nedir?

Gıda İntoleransı Testi; Günümüzde besin alerjisi kökenleri değişiklik gösterir. Beslenme alışkanlıkları ya da çevresel genetik faktörler ile gıda intoleransı denilen durumlar ortaya çıkar. Sonuç olarak sindirim sisteminin istenilen bir şekilde çalışmaması insanların beslenme alışkanlıklarını etkiler.

Bütün canlılar için sindirim oldukça önemlidir ve insanlarda sindirim sisteminde besinlerin doğru bir şekilde parçalanamaması gıda intoleransı testi olarak isimlendirilir. Sindirim için alınan besinlerin yakılması ve parçalara ayrılması gerekir. Bu işlemi gerçekleştirmek üzere midede ve bağırsakta enzimler görev alır. Enzimlerin görevini yapamaması durumunda sindirim sistemi rahatsızlıkları ortaya çıkar.

Yetersiz enzim, emilim bozuklukları yada fonksiyon bozuklukları sebebi ile gıdanın tolere edilememesi gıda intoleransına neden olur. Gıda intoleransında bağışıklık sisteminin herhangi bir fonksiyonu bulunmaz. Sahip olunan intolerans çeşidine göre semptomlar değişiklik gösterir.

Laktoz intoleransı; Enzim defekti nedeni ile intoleransdır. Laktoz enzimi düzeyinin yetersizliği nedeniyle süt şekerinin sindirilememesi gibi.

Fruktoz intoleransı: Şekerin doğru metabolize edilmediği diabetikler, ya da früktoz taşıyıcılarının yetersizliği nedeni ile früktozun absorbe edilememesi gibi.

Gıda Alerjileri Nasıl Gelişir?

İnsanlarda alerjik durumlar besinlere karşı da olabilir. Bu nedenle bazı besinlerin kaşıntı kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlara neden olduğuna şahit oluruz. Gıda alerjileri insanların besinlere karşı istemsiz olarak verdikleri tepkileri ifade eder.

Bağışıklık sistemimiz tarafından besinlere verilen bu anormal tepkiler aynı zamanda sindirim sistemimizin da çalışmasını olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu nedenle insanların hangi besinlere karşı alerjilerinin olduğunu tespit etmek için alerji testlerine ihtiyaç duyulur.

Gıda Alerjilerinin Nedenleri Nelerdir?

Vücudumuz yabancı proteinlere karşı antikor üretir. Bu normalde en sıradan bir bağışıklık tepkisidir. Normalde vücudun savunma mekanizmasının sıradan bir işlemi olan bu işlem aynı zamanda gıda alerjilerinin de ana kaynağıdır.

Vücudumuz bazen bizim için zararlı olmayan bazı proteinler için lgE tipi antikorlar üretir. Bu antikorlar gıda alerjilerinin ana nedenleri arasında yer alır.  Kişide proteine karşı duyarlılık oluşması durumunda ortaya çıkan bu sorun sindirim ve bağışıklık sisteminin işlevini yerine getirmesine engel olur.

Gıda İntoleransı Belirtileri nedir?

Besinlerin insanlarda oluşturduğu reaksiyonlar nedeni ile bazı insanların bazı besinleri tüketmesi mümkün olmaz. Gıda intoleransı olarak isimlendirilen bu durum yaygın belirtiler ile ortaya çıkar.

En başta halsizlik mide bulantısı gibi şikâyetlerin yanı sıra bazı hastalarda ise kusma ya da daha ağır yan etkiler ortaya çıkar. Bu durumun genel yan etkileri göz önüne alındığında genellikle şişkinlik gaz şikâyetleri baş ağrısı ve mide ağrısı gibi şikâyetler görülür.

Gıda Alerjisi Belirtileri Nedir?

Öncelikle TipI gıda alerjileri ile TipIII gıda alerjilerini birbirinden ayırmak gerek.

TipI gıda alerjilerinde, besin besin tüketildikten hemen sonra IgE kaynaklı reaksiyon hemen ortaya çıkar. Bu reaksiyon şiddetli deri dökülmesi, kızarıklık , yanma, dilde şişkinlik gibi semptomlar gösterir ve gıda tüketildikten hemen sonra ortaya çıktığı için ilişki kolayca kurulabilir.

Gıda duyarlılığı yani TipIII gecikmeli gıda alerjisi dediğimizde IgG kaynaklı bağışıklık reaksiyonları aklımıza gelir. Gıdanın tüketilmesi ve bununla ilgili reaksiyon arasındaki uzun süre, rahatsızlığın kaynağının söz konusu gıda ile ilgili olduğunun farkına varılmasını zorlaştırır. Hatta genellikle farkına bile varılmaz.

Besin alerjisi reaksiyonları hastadan hastaya değişmekle birlikte genel olarak görülen bazı durumlar vardır. Her şeyden önce hastalarda gıda alerjisi ile kurdeşen, karın ağrısı, ishal baş ağrısı, solunum yolu rahatsızlıkları gibi sorunlar ortaya çıkar.

Bu belirtiler tipik bir gıda alerjisini işaret eden belirtiler arasında yer alır. Hastanın hangi besinlere alerjisinin olduğun tespit edilerek beslenme alışkanlıkları yeniden düzenlenebilir.  Hastalarda bazı durumlarda hafif belirtiler ortaya çıkmakla birlikte alerjinin seviyesine göre daha yüksek belirtiler de görülebilir.

Gıda İntoleransı Testi Tanısı Nasıl Konulur?

Bir hastanın gıda intoleransı olup olmadığının tespiti için ayrıntılı analizlere ihtiyaç duyulur. Bu aşamada hastadan kan tahlili yapılarak sonuç alınır. Alınan kan örneği üzerinden birçok farklı besin ve proteine karşı alerjik testler uygulanır.

Sonuç olarak hastaların hangi besinlere ve proteinlere karşı alerjisi olduğu bu yöntem ile tespit edilir. Yine hastalarda bu tespitler etkin tedavi yöntemlerinin ortaya konulması açısından önem taşır.

Günümüzde çeşitli sağlık merkezlerinde bu testler uygulanarak hastaya gerektiğinde ilaç ve beslenme tedavileri uygulanır. Kan testi dışında aynı zamanda gıda alerjisi tespiti için kola damlatılan alerjenlerden yararlanılabilir.

Gıda Alerjisi Testi Neden İstenir?

İnsanlarda gıda alerjisinin etkilerini ortaya çıkarmak için alerji testleri uygulanır. Bu aşamada hastanın koluna alerjenler damlatıldıktan sonra hastanın derisine lanset ile dokunularak 20 dakika kadar beklenilir. Bekleme süresinin sonunda hangi damlalarda hangi oranda kızarma ve kabarma olduğuna bakılarak sonuç alınır.

Günümüzde gıda alerjilerinde en yaygın olarak kullanılan bu yöntem ile birlikte hastaların gıda alerjilerinin tespiti mümkün olur.  Yine hastanın ailesinde alerjik reaksiyon geçmişi doktor tarafından dinlenerek alerjik tespitte daha başarılı sonuçlar elde edilir. Bu alerjik reaksiyonlar geçici olabildiği gibi ömür boyu belirli proteinlere karşı sürekli de olabilir.

Gıda İntoleransı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalarda ortaya çıkan gıda intoleransının tedavisinde ilgili alerji yapan besin maddesinin beslenmeden çıkarılması gerekir. Yine hastalarda ortaya çıkan alerjik reaksiyonlara neden olan besin ya da protein mutlaka alınması gereken bir gıda maddesi ise bu durumda yerine başka bir gıda maddesi alınması tavsiye edilir. Ya da eser miktarda alınarak alerjik reaksiyonların en aza indirilmesi temin edilmiş olur.

Gıda Alerjisi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ortaya çıkan gıda alerjisi sorunlarını gidermek için en sık tercih edilen yöntem ilgili alerjik maddeyi beslenmeden çıkarmaktır. Bunun yanında alerji iğneleri de yine kullanım açısından artılar sağlar.

Alerjik reaksiyonları baskılamak için antihistamik ilaçların kullanımı da gerekebilir.  Yine bazı hastalarda epinefrin oto enjektörü kullanımı ile alerji tedavisinde başarı sağlanır. Son zamanlarda bu yöntemler ile hastaların kâbusu olan besin alerjisi şikâyetleri en aza indirilmiş olur.

Gıda İntoleransının Sık Rastlanan Semptomlar Nelerdir?

Gıda ile ilgili ortaya çıkan gıda intoleransı bazı belirtiler ve semptomlar ile insanlara rahatsızlık verir. Başta gelen semptomlar arasında halsizlik ağrılar keyifsizlik gibi belirtiler vardır. Yine sıklıkla baş ağrısı burun akıntısı gibi sorunlar hastaların alerji ile karşı karşıya kaldığı durumlarda ortaya çıkar. Şişkinlik ve gaz sorunları da sıklıkla görülen sorunlar arasında yer alır. Hastaların sindirim sistemi kökenli sorunlar vardır.

Diyet Yapmak İsteyen Biri Bu Testi Yaptırabilir Mi?

Hastaların beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi bu aşamada önem taşır. Düzenli olarak diyet planı yapan hastalarda alerjen maddenin diyet planından çıkarılması gerekebilir.

Aynı zamanda hastalarda eğer alerjiye neden olan madde yeri doldurulamaz bir ürün ise en az miktarda alım yoluna gidilir. Genellikle ilgili besinin yerine takviye ürün kullanımı tercih edilir. Doktor tavsiyesi ile diyet planının yeniden düzenlenmesi ile hastaların diyet planlarını aksatmadan sürdürebilmesi mümkün olur.

Gıda Alerjisi Testinden Farkı Var Mı?

Her iki durum birbirinden farklı olduğundan ayrı testlerin kullanılması gerekir. Gıda intoleransı için kan testleri ile sonuç alınır. Bunun yanında gıda alerjisi için daha çok alerjen maddeleri belirlemeye yönelik testler uygulanır. Sonuç olarak uygulanan testler hastaların savunma mekanizmalarını harekete geçirmeye yetiyor ise ürünün alerjik olduğu tespit edilmiş olur.

Gıda İntoleransi, Gıda Alerjisi Midir?

Söz konusu iki kavram karıştırılan iki kavramdır. Gıdalara karşı gösterilen gıda intoleransında daha çok sindirim sisteminin tepkileri ön plana çıkar. Fakat gıda alerjisi denilen rahatsızlıklara karşı daha çok bağışıklık sisteminin tepkileri görülmeye başlanır. Bu nedenle bu iki rahatsızlık verilen tepkiler açısından birbirinden farklı rahatsızlıklar olarak görülür. Bundan dolayı da her iki yöntem için uygulanan tedavi yöntemleri değişiklik gösterir.

Gıda İntoleransı Testi Fiyatları 2021

Sağlık merkezlerinde bu testlerin ve tedavilerin fiyatlarının farklılık göstermesi muhtemeldir. Bu nedenle her sağlık merkezinde hastanın durumuna ve tedavi yöntemine bağlı olarak değişen fiyatlar geçerlidir.

Günümüzde birçok sağlık merkezinde başarılı bir şekilde sunulan alerji tespit yöntemleri ile hastaların alerjilerine karşı tedaviler daha kolay sağlanır. Siz de gerek besin alerjisi gerekse de gıda intoleransı testi adı verilen durumlar için sağlık merkezlerinden tedavi ve fiyat hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Gıda intoleransı testi fiyatları 2021 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.